Турнир Марко Божиновски: Втор ден, резултати, парови

Попладнево ќе биде отворен првиот меморијален турнир „Марко Божиновски“. Натпреварите веќе се играат на отовореното игралиште во Аеродром кое сега се вика СЦ „Марко Божиновски“. Се одиграа четири натпревари во пресрет на отворањето на турнирот. Бутел Скопје, помалку изненадувачки запиша два високи порази. Вардар по вчерашното отворање со Бутел и високата победа денеска загуби од Пролет. 
Голден Арт и Војводина извојуваа победи на своите први натпревари, а во вечерните термини денеска за прв пат ќе ги видиме и екипите на Алкалоид и на Нексе. 
Алкалоид ќе игра против Годел Арт, а хрватскиот тим против Е. Пелистер. 

Распоред на натпревари:
14 Јуни 2022
Вардар – Бутел   37-22 (21-17)
Голден Арт – Е. Пелистер   29-23 (15-12)

15 Јуни 2022
Војводина – Бутел   30-20 (19-6)
Пролет – Вардар   35-30 (13-13)
17:45 – официјално отварање на турнирот
18:30 РК Нексе – РК Еурофарм Пелистер   39-25 (19-13)
20:00 РК Алкалоид – РК Голден Арт
  23-31 (10-14)

16 Јуни 2022
09:30 РК Нексе – РК Голден Арт
11:00 РК Алкалоид – РК Еурофарм Пелистер
17:30 РК Војводина – РК Вардар
19:00 РК Пролет – РК Бутел

17 Јуни 2022
09:00 РК Војводина – РК Нексе
10:30 РК Нексе – РК Алкалоид

Финални натпревари
13:00 Натпревар за 7-мо место (А4 – Б4)
14:30 Натпревар за 5-мо место (А3 – Б3)
16:00 Натпревар за 3-мо место (А2 – Б2)
18:00 Натпревар за 1-мо место (А1 – Б1)

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk