Прв ден на меморијалот „Марко Божиновски“

Денеска стартуваат натпреварите од премиерното издание на меѓународниот меморијален турнир "Марко Божиновски", што е во организација на Фодаацијата „Марко Божиновски“.Осум кадетски екипи меѓу кои и гости од Србија и Хрватска ќе бидат дел од првиот меморијален турнир што се игра во чест на Марко Божиновски. 
Турнирот почнува денеска и ќе трае до 17 јуни. Сите натпревари ќе се играат во скопски Аеродром, во СЦ „Марко Божиновски“. 

Екипите се поделени во две групи. Во групата „А“ се Вардар, Бутел Скопје, Т. Пролет и Војводина, додека во групата „Б“ се екипите Е. Пелистер, Алкалоид, Г. Арт и Нексе. 


Распоред на натпревари:
14 Јуни 2022
17:30 РК Вардар – РК Бутел
19:00 РК Голден Арт – РК Пелистер Еурофарм

15 Јуни 2022
09:30 РК Војводина – РК Бутел
11:00 РК Пролет – РК Вардар
16:45 – официјално отварање на турнирот
17:30 РК Нексе – РК Еурофарм Пелистер
19:00 РК Алкалоид – РК Голден Арт

16 Јуни 2022
09:30 РК Нексе – РК Голден Арт
11:00 РК Алкалоид – РК Еурофарм Пелистер
17:30 РК Војводина – РК Вардар
19:00 РК Пролет – РК Бутел

17 Јуни 2022
09:00 РК Војводина – РК Нексе
10:30 РК Нексе – РК Алкалоид

Финални натпревари
13:00 Натпревар за 7-мо место (А4 – Б4)
14:30 Натпревар за 5-мо место (А3 – Б3)
16:00 Натпревар за 3-мо место (А2 – Б2)
18:00 Натпревар за 1-мо место (А1 – Б1)

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk