ТОП ЛИСТА: Играчи што ја завршуваат кариерата

Кирил Лазаров ја завршува кариерата беше приказната на денот во ракометниот свет од Исланд до Токио. Списокот на легенди што се одјавуваат од теренот и не е мал или занемарлив, особено кога ќе се потсетиме како изгледаше сето тоа кога беа во најдобрите денови. Составивме наша g-sport Топ листа на ракометари што годинава ги играат последните натпревари во кариерата. Почесното место е за двајцата наши ракометари, а на списокот намерно се изоставени двајца ветерани што еднаш веќе се пензионираа, па сега одново се на терен, а тоа се Игор Вори и Бјарте Мирхол. 
Во наша одбрана, секогаш кога се составува ваков тип на листа постои можност да биде заборавен некој играч, особено во ситуацијата каква што е сега на истокот на Европа. 

15. Сорен Расмусен (Данска)
14. Аљоша Резар (Словенија)
13. Михаел Алендорф (Германија)
12. Марко Крсманчиќ (Србија)
11. Давид Разгор (Словенија)
10. Карстен Лихтлејн (Германија)
9. Тамаш Иванчик (Унгарија)
8. Мануел Шпет (Германија)
7. Томас Могенсен (Данска)
6. Хавиер Бараше (Франција)
5. Александер Петерсон (Исланд)
4. Ласе Свон Хансен (Данска)
3. Мишел Гигу (Франција)
2. Филип Миркуловски (Македонија)
1. Кирил Лазаров (Македонија)


фото: HBC Nantes /FB

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk