Како ќе изгледа првото коло од Супер лига?

Паралелно со ждрепката, суперлигашките екипи добија и натпреварувачки број па е составено и првото коло од новата сезона. 
Денеска со ждрепка беа одредени групите во Супер лигата, а паралелно добија и натпреварувачки броеви по што користејќи го бергеровиот систем ги имаме и паровите за Првото коло. Првенството ќе почне на 03/04.09.2022. Првиот дел е предвидено да заврши 17/18 декември. 

Прво коло група „А“
Прилеп - Алкалоид
Струга - Куманово
Бутел - Охрид
Вардар (Н) - Вардар 1961

Прво коло група „Б“
Е. Пелистер - Скопје
Е. Пелистер 2 - Тиквеш
Голден Арт - Пролет
Радовиш - Јуниор К. Вода

Ако не знаевте: Следната сезона Супер лигата ќе се игра со самолепливи топки

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk