ТОП СТРЕЛЦИ: Дика Мем јуриша кон прво место

Францускиот бек на Барса е на пат да стане дел од одбрано друштво. Во пресрет на Фајнал фор во Келн, францускиот бек Дика Мем со 90 постигнати гола е водечки на листата на стрелците во ЛШ. Негов најголем ривал ќе биде Петар Ненадиќ кој има 85 гола, но и почесто шутира пенали и соиграчот од Барса, Алеиш Гомез кој има 82 гола, но и е главен пеналџија во екипата. 

Дика Мем досега не бил на врвот на листата на стрелци и доколку на следните два меча успее да ја одбрани разликата пред се од споменатите ривали, тогаш ќе влезе во одбраното друштво во кое рекордер во една сезона е Микел Хансен (141), а вкупен рекордер е Кирил Лазаров. 

ДОСЕГАШНА СЕЗОНА ТОП 10
1. Дика Мем (Барса) - 90 (3)
2. Феликс Клар (Алборг) - 88 (0)
3. Камил Шипжак (ПСЖ) - 86 (13)
4. Петар Ненадиќ (Веспрем) - 83 (13)
5. Алеиш Гомез (Барса) - 82 (32)

6. Хампус Ване (Флензбург) - 81 (36) 
7. Тобијас Грондал (Елверум) - 81 (38)
8. Гашпер Маргуч (Веспрем) - 79 (29)
9. Раул Кампос (Динамо) - 78 (2)
10. Ерик Јохансон (Елверум) - 75 (0)
10. Тимур Дибиров (Вардар) - 75 (28)

Најмногу голови во една сезона - Микел Хансен (141) - 2015/16
Надобар стрелец по сезони - Уве Гензајмер (3) - 2010/11, 2016/17, 2017/18
Најдобар стрелец на сите времиња - Кирил Лазаров (Македонија)
Најдобри стрелци по држава - Германија, Данска, Хрварска (3)* 
Најдобри стрелци според клуб - Веспрем (5)

* Србија има четири пати најдобар стрелец, (Ненад Перуничиќ х2 Момир Илиќ х2). Но, Ненад Перуничиќ во времето кога бил најдобар стрелец бил играч на Југославија. 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk