Руски клуб остана без познатиот тренер и четири играчи

Екипата на Донски Козаци, руски клуб од градот Таганрог, остана без славниот тренер и четири играчи. Заминувањата се поврзани со политичката ситуација. Сергеј Бебешко, славниот украински играч и сега тренер и четворица белоруски ракометари, Алексеј Шинкел, Димитри Дачук, Максим Дроздов и Максим Несвадба во „пакет“ заминаа од рускиот клуб Донски Козаци. 
Нема официјална потврда, но рускиот портал „Брз центар“ вели дека тоа е поврзано со политичката ситуација. 

Донски Козаци е екипа од рускиот град Таганрог, град на само 100 километри од Мариупол во источна Украина, еден од првите градови што беа нападнати од руската војска. 

 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk