Шок за домаќините, Данска без мака со Црна ГораХоландија го направи изненадувањето на првото коло, откако вечерва ја совлада селекцијата на Унгарија, домаќинот на Европското првенство. 
Од групата во која игра Македонија, Данска без многу мака ја совлада Црна Гора. 
На дербито на денот, Франција славеше победа над Хрватска. Погледнете ги комплетните резултати. 


ГРУПА А
Македонија - Словенија  27-25 (13-10)
Данска - Црна Гора  30-21 (18-10)

ГРУПА Б
Унгарија - Холандија   28-31 (10-13)
20:30  Исланд - Португалија (14.01.2022)

ГРУПА Ц
Србија - Украина  31-23 (17-11)
Франција - Хрватска   27-22 (13-11)

ГРУПА Д
18:00   Германија - Белорусија (14.01.2022)
20:30   Австрија - Полска (14.01.2022)

ГРУПА Е
Шпанија - Чешка  28-26 (14-11)
БиХ - Шведска  18-30 (11-17)

ГРУПА Ф
Русија - Литванија  29-27 (14-9)
Норвешка - Словачка  35-25 (15-11)
Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk