Кил како Вардар, со историски пораз

„Славата“ на Вардар по поразот од Е. Пелистер 2 низ европските медииуми траеше кратко. Веднаш беше засенет од Кил.Уште не стигнаа да се изначудат нашите европски колеги за синоќешната сензација во Битола и да пребројат кој се играл и не играл за Вардар, веќе стигна нова занимација. 
Кил го запиша четвртиот натпревар беа победа во Германија што е низа каква што немал цели 18 години. Синоќа Кил плати сметка за силниот ритам, беше совладан од Либеке (25-29) како гостин и сега нивното заостанување зад лидерот Магдебург е четири бода и натпревар повеќе. На овој натпревар играа и Сагосен и Вајнхолд и Винцек, а на Либеке му недостасуваа четири ракометари. 
Со други зборови, по РНЛ, Флензбург сега и Кил се отпиша од трката за шампионската титула. 

Сега и барем во догледно време во иднина, таа трка има само двајца кандидати. Магдебург и Фуксе Берлин. 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk