Поширок список на Савевски за дуелите со Црна Гора

Селекторот на женската репрезентација, Љубомир Савевски го соопшти широкиот список, од 35 ракометарки од каде што ќе се формира репрезентацијата за настап на EHF EURO CUP. ЕХФ Еуро Куп е релативно ново натпреварување кое е измислено за репрезентациите што не играат во квалификациите за ЕП, да бидат официјално ангажирани во систем на натпреварување за време на неделите на ЕХФ. 
Па така, Македонија, заедно со Словенија и Норвешка, четирите екипи што имаат директен пласман на ЕП 2022, ќе играат меѓусебе на турнир кој сам по себе и нема резултатско значење. 

Македонија во првите две кола ќе игра против Црна Гора и тоа почнувајќи на 7 октовмри и на 10 октовмри (на гости). Савевски се реши на кои 35 ракометарки ќе им даде шанса сега, со напомена дека на ниту една ракометарка вратата не и е затворена. 

„Пчнуваме на 30 октомври со ракометарки од домашниот шампионат. Така ќе се подготвуваме 3 дена, а потоа ќе се приклучат и деветте интернационалки по што ќе биде составен скратениот список од 21 ракометарка“, изјави за g-sport.mk селекторот Савевски. 

За селекторот на Македонија најбитно е да види и тестира во каква првенствено физичка форма ќе пристигнат кандидатите. Еден од (нај)важните услови за добивање на репрезентативен дрес ќе биде професионализмот, односно желбата и волјата на ракометарките да напредуваат. Физичката подготвеност преку која ќе се „мери“ како тренираат за време на клупските обврски и во паузите меѓу настапите за репрезентацијата ќе покаже дали играчот напредува, стагнира или назадува, а тоа секако ќе се одрази и на нивниот статус во репрезентацијата. 

„Немаме многу време во тие неколку дена на располагање да правиме и физички подоготовки. Кандидатите за репрезентација треба постојано да работат во рамките на клубот, ако треба  и самоиницијативно, индивидуално и да задржуваат и подобруваат нивото на кое се наоѓаат“, вели Савевски. 

Неспремните играчи, нема да имаат светла репрезентативна иднина, но ова е почеток и засега сите се на списокот на играчи што ќе добијат фер шанса да се претстават во најдобро издание. Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk