Мвумби има и нов француски клуб

Готје Мвумби, ракометарот што го привлече вниманието на ракометната јавност поради својот физички изглед и прекумерната тежина, денеска објави нов трансфер. Готје Мвумби покрај тоа што стана ракометен амбасадор во САД и потпиша со клуб од Детроит, нема да ја „батали“ ниту ракометната кариера во Европа. 

За волја на вистината популарниот дебелко не се амбицираше многу и одбра клуб од Н1, по ранг во трета лига во Франција. 
Во иднина ќе игра за екипата на Пузаж Венди Хендбал. 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk