Шпанска легенда од Ла Риоха во Кина

Шпанскиот пивот Рубен Гарабаја, 202 см висок играч што на македонската јавност прв пат и се претстави во дамнешното полуфинале на КПК меѓу Вардар и Просеса Адемар во „Расадник“, заминува од Ла Риоха каде имаше улога на втор тренер и се повлекува нога меѓу шпанските тренери во Кина. Рубен Гарабаја во 2010 година пристигна во Логроњо откако десетина години беше по одреден период во Адемар, Барселона, Кањас, Ваљадолид. 
На 42 години има мастер коуч лиценца неколку години искуство како тренер и заминува за Кина. Таму  ќе биде селектор на женска репрезентација до 16 години во долгорочниот проект да се создаде репрезентација за настап на Олимписките игри во 2028 година. 

 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk