Е. Пелистер против РНЛ, Металург против Адемар

Виена денеска беше домаќин на ждрепката за групната фаза од Лига Европа, ребрендиран Европски куп во кој во групната фаза ќе играат два македонски клуба, Е. Пелистер и Металург.Лигата на Европа сега е поделена во четири групи од по шест екипи од кои по четири ќе напредуваат во елиминацијата. 
Македонските екипи не можеа да играат во иста група. 

По извршената ждрепка групите изгледаат вака: 

ГРУПА „А“ - Адемар (Шпа), Висла Плоцк (Пол), Ч. Медведи (Рус), Тулуз (Фра), Фајверс (Аут), МЕТАЛУРГ
ГРУПА „Б“ - Нимс (Фра), Динамо Букурешт (Ром), Татран (Свк), Берлин (Гер), Спортинг (Пор), Кристијанштад
ГРУПА „Ц“ - Магдебург (Гер), Алингсас (Шве), Бешикташ (Тур), Монпеље (Фра), Нексе (Хрв), ЦСКА 
ГРУПА „Д“ - Татабања (Унг), Кадетен (Шва), Е. ПЕЛИСТЕР, Рајн Некар Ловен (Гер), ГОГ (Дан),Тримо Требње 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk