Тиквеш со цел плен од Битола!

Е. ПЕЛИСТЕР 2 - ГРК ТИКВЕШ   29-30 (16-19)
Е. Пелистер 2: Ј. Талевски 8, С. Талевски 7, Дрогришки 5, Петровски 2, Стоилевски 3, Арсеновски 2, Блажевски 1, Димитровски 1
ГРК Тиквеш: Симиќ 11, Јанчев 8, Медиќ 3, Гошевски 2, Ѓоргиевски 2, Лазов 1, Смиљаниќ 1, Коцев 2ГРК Тиквеш од Кавадарци ја прекина серијата од три порази по ред на доста импресивен начин, со триумф  над Е. Пелистер 2 во Битола. 
Кавадарчани веќе беа натерани во ќош, без шанса за назад и евентуален пораз можеби ќе ги однесеше во позиција да треба рано да менуваат во тимот. Но, на мечот што во некоја рака и беше за нив последната шанса да се фати приклучок и задржат шансите за плеј оф, победија. 

Страхиња Симиќ со 11 гола од кои девет од игра и Јане Јанчев со 8 (1), го поведоа Кавадарци до 3-1 и 4-2. Потоа домашните израмнија на 4-4 пред Тиквеш со серија од 5-0 да дојде до 9-4 и потоа таа разлика успешно да ја одбрани до крајот на полувремето во кое дадоа уште 10, а примија 12 гола. 

Во вториот дел имавме 17-19 и 18-20, пред гостите со 3-0 да дојдат до 23-18 и од тој момент разликата ниту еднаш не се спушти под три гола се до последните минути.

Кавадарци имаше навидум безбедни 29-27, но Стефан Талевски, а потоа и Дарио Петровски погодија за реми 29-29. 
Решавачкиот гол на натпреварот со кој гостите заминаа со трите бода го постигна Страхиња Симиќ. 
 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk