ОТИДЕ УШТЕ ЕДЕН ФАВОРИТ: Мелзунген елиминиран од ЛЕ

По Бенфика и Белененсес, уште еден фаворит ја заврши Лига Европа уште во првото коло. Германскиот Мелзунген е елиминиран по двобојот со данскиот Бјерингбро-Силкеборг. 
Данците победија со четири гола на првиот меч, денеска и како гости го совладаа германскиот состав во чии редови недостасуваа Хајневерт и Лемке кои се во карантин и се Ковид позитивни.

За Металург ова значи еден силен противник помалку на списокот на потенцијални противници за второто коло. Вечерва ќе испадне уште еден затоа што играат Бидасоа и Екс Прованс. 

РЕЗУЛТАТИ ЛИГА ЕВРОПА
Металург* - Спачва  35-28 (25-29)
Бутел Скопје - Ѓунѓеш*  25-24 (12-14)
Скјерн* - Малме  27-26 (26-25)
Бенфика - Фајверс*  28-26 (34-38)
СКА Минск - ЦСКА Москва*  25-25 (25-31)
Турда* - Горица  24-26 (32-27)
Констанца - Ставропол  26-18 (28-27)
Кренс* - Дубрава 28-26 (28-19)
Белененсес - Требње*   23-28 (26-28)
Холстебро* - Валур 10-0 (10-0)
Азоти Пулави* - Хаслум  10-0 (10-0)
Кристијанштад* - Арендал 10-0 (10-0)
Еш - Винтертур* 30-33
Екс Прованс - Бидасоа  0-0 денеска
Бјерингбро* - Мелзунген (31-27) 26-24

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk