Данските клубови поделија 4.5 милиони евра

Данските клубови за пет месеци во Ковид кризата добија нешто повеќе од 4.5 милиони државна помошОколу 4.5 милиони евра се испорачани на сметките на данските ракометни клубови во петмесечната корона криза како помош за опстанок во тешките времиња. 
Најмногу доби ГОГ околу 295.000 евра, нешто помалку Алборг и Скјерн, а кај жените најмногу пари легнаа на сметката на Одензе, околу 292.000 евра. 

Овие пари би требало да ги одржат сите дански клубови во живот. Пред, неминовно да се запрашате или да напавите споредба со Македонија, би било згодно да запрашате и колку на годишно ниво данските клубови плаќаат даноци, придонеси слично. 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk