Вардар во ЛШ, Е. Пелистер, Металург и Бутел во ЛЕ

На состанокот на УО на РФМ одржан денеска донесена е одлука целата досега одиграна сезона да биде поништена и како што тоа го направи на пример Хрватска која исто како и Македонија немаше почнато плеј оф. Вардар ќе игра во Лигата на шампионите следната сезона. Е. Пелистер ќе аплицира за вајлд карта за Лигата на шампионите, ако не ќе игра во Лига Европа. 
Металург ќе игра Лига Европа, но ќе аплицира за директен влез во ЛЕ, ако не ќе игра едно квалификациско коло. 
Бутел Скопје ќе игра квалификации во Лига Европа. 
Тинекс Пролет и Охрид ќе имаат шанса доколку се заинтереисрани да аплицираат квалификации за Лига на Европа. 

Во женската Супер лига исто така важат резултатите од ланското првенство. 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk