Митков и Костески се тркаат за нај стрелец во Австрија

Двајца македонски интернационалци што играат во Австрија, Влатко Митков и Никола Костески се во жестока трка во шампионатот за најдобар стрелец. 
По првата фаза во првенството, Митков беше на второто, а Костески на петтото место, но во плеј од серијата се израмнија на треттото место.
Лидер е Јулијан Ранфл кој беше четврти по регуларниот дел, но се разигра во плеј оф и постигна 36 гола за да е моментен лидер. 

1. Julian RANFTL (WestWien)  -  148 гола
2. Jakob JOCHMANN (Krems)  - 135 гола
3. НИКОЛА КОСТЕСКИ (Linz)  - 129 гола
4. ВЛАТКО МИТКОВ (Bregenz) -129 гола
5. Daniel DICKER (Graz)            -123 гола

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk