Лино ќе менува и назначува селектори во Хрватска

Селекторот на Хрватска ќе има нова улога во хрватскиот ракомет. Ќе биде координатор за машкиот ракомет, функција то досега ја извруваше најмноќниот човек во хрватскиот ракомет, а и воопшто на Балканот - Зоран Гобац. Ќе поставува и менува селектори и ќе прави стратегија за нивните репрезентации.  

Гобац очигледно сака да си тргне од грбот една одговорност, а каде би наол подобра замена за страешко планирање, предвидување на ситуации, комплетен пласн за пет години во по кои Хрватска на домашен терен ќе игра СП. 

Лино Черва така добива уникатна позиција да си го одбере наследникот. Не дека Гобац не се прашува, но функцијата и одговорноста е негова. Најави повлекување од селекторската позиција Лино Червар, но не се повлекол. Веројатно тоа ќе биде откако убаво ќе смисли што во следните пет годин. 
Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk