Веспрем се ослободи од Терзиќ и Мачковшек

Европскиот вице-првак Веспрем, објави дека нема да им бидат продолжени договорите на двајца ракометари - Мирсад Терзиќ и Борут Мачковшек. 

Интернационалецот од БиХ е повеќе од 10 години во Веспрем и ова беше најавено, додека Мачковшек веќе има договор во џебот со Пик Сегед, па и ова е само потврда. 

Веспрем на нивното место ќе донесе само едне играч. Патрик Лигетвари, тоа е нивни ракометар во моментов на позајмица во Ла Риоха. 
Унгарија одигра одличен шампионат со младите играч, меѓу кои и Лигетвари, се до последните две кола, кога место полуфинале изгубија шанса и за квалификации за ОИ. 
Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk