Веспрем доби вајлд карта за Супер Глоуб во Каиро

foto: Telekom Veszprem

Годинава ќе се одржи 17 издание на Супер Глоуб, модифицирано и ребрендирано натпреварување кое продолжува како Светско првенство за клубови.
Променет е и домаќинот, по години играње во Доха и С. Аравија, турнирот одново се враќа во Египет и ќе се игра во Каиро. Финансискиот дел останува богат, исто како и досега, па победникот ќе инкасира околу 400.000 евра. 

Девет клуба ќе се натпреваруваат во три групи со тоа што европските екипи се избегнуваат. Годинава беше предвидено вајлд карта да добие ПСЖ, но не се договорија ИХФ и Французите, па вајлд картата ќе оди за Веспрем. 

Светското клупско првенство ќе се игра од 27 септември до 3 октовмри, малку незгодно за европјаните поради Лигата на шампионите.

Host: Al Ahly (EGY)
Reigning Champion: SC Magdeburg (GER)
Asia: Khaleej Club (KSA)
Africa: Zamalek (EGY)
Europe: FC Barcelona (ESP)
South and Central America: Handebol Taubaté (BRA)
North America and the Caribbean: TBC – Winner of the NACHC Qualifier (10-13 July; New York, USA)
Oceania: Australian Club Championships and Oceania Qualifier (17-21 July; Canberra, AUS)
Wild card: Telekom Veszprém HC (HUN)

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk