Хрватска предолимписки го преслуша Египет

Репрезентацијата на Хрватска под команда на Дагур Сигурдсон одновно има највисоки амбиции на преттојните Олимписките игри, а дека одново се сериозен тим покажаа и на првата контрола на која убедливо со 36-29 (18-14) го совладаа тимот на Египет предводен од Елдера и Јахија. 
Хрватитие на мечот што се одигра во Вараждин отворија многу подобро, поведоа со 7-2, па иако Египет успеа да намали на 10-11, целиот меч остана под контрола на Хрватите во чии редови се истакна Шоштариќ со осум гола. 
Двете репрезентации се учесници на Олимписките игри и се можни противници во понапредната фаза од турнирот. 

фото: jutarnji

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk