Македонија денеска против Исланд

По стартот на Светското јуниорско првенство во Скопје, македонската репрезентација се соочува со значаен предизвик во својот втор натпревар против Исланд. По првичната победа, која дојде со висока цена поради повредата на Бојана Коцева, тимот сега мора да се справи со најдоброрангираниот тим во групата.

Исланд сигурно ќе биде тежок противник. Нивната победа над Ангола покажа дека тие се тим кој не прави компромиси и кој бара да обезбеди свое место во Главната рунда.
Сепак, македонската репрезентација ја има предноста на домашен терен и доколку на оваа средба има поголема посета, а со тоа и поголема поддршка од своите навивачи во салата „Борис Трајковски“, тоа би можело да биде и клучен фактор во натпреварот.
Натпреварот е закажан за 18:00 часот.

Со САД кои според рејтингот не се сметаат за сериозен противник, битката за второто место што води во Главната рунда ќе биде интересна. Македонија мора да се фокусира на своите следни два натпревари, бидејќи тие ќе одредат нејзиниот пат кон успехот на овој престижен турнир.


 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk