СП Македонија: Денешен распоред и резултати

Втор ден се игра на Светското У20 првенство во женска конкуренција во Македонија. По вчерашните воведни дуели во сите групи, денеска се играат помалку натпревари. 
Најдобрите светски ракометарки до 20 години се во Македонија и ова е единствена шанса да се видат во живо во Скопје на едно место, ракометарките за кои во иднина ќе слушаме многу работи. 

Резултати прво коло и денешен распоред 

ГРУПА „А“
Холандија - Иран  34-11
Романија - Бразил  26-25

Денеска (Јане Сандански):
15:45  Иран - Романија
18:00  Бразил - Холандија


ГРУПА „Б“
Швајцарија - Тунис  34-26
Чиле - Египет  16-26
Денеска:
Швајцарија - Чиле 47-11
Египет - Тунис  25-24

ГРУПА „Ц
Унгарија - Аргентина  39-21
Ј. Кореја - Мексико  33-20
Денеска:
13:30  Ј. Кореја - Аргентина (Јане Сандански)
13:30  Унгарија - Мексико (Борис Трајковски)

ГРУПА „Д“
Данска - Јапонија  43-25
Норвешка - Тајван  35-18

Денеска (Борис Трајковски):
15:45  Данска - Тајван
18:00  Норвешка - Јапонија

ГРУПА „Е“
Шведска - Кина  38-24
Чешка - Алжир  23-17

ГРУПА „Ф“
Германија - Србија  39-18
Франција - Шпанија  30-25

ГРУПА „Г“
Ц. Гора - Узбекистан  48-32
Португалија - Гвинеја  32-18

ГРУПА „Х“
Македонија - САД  32-15
Исланд - Ангола  24-19

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk