ПСЖ доби вајлд карта за клупското СП

Пари Сен Жермен и покрај тоа што не беше учесник на Ф4 во Лигата на шампионите, доби вајлд карта за настап на ребрендираниот Супер Глоуб кој конечно си ја доби титулата Светско клупско првенство. 

СП за клубови се сели од С. Арабија во Каиро, Египет, а ќе учествуваат следниве екипи:
Ал Ахли (Победник на Супер Куп Африка), Замалек (домаќин), Барса (Европски шампион), Магдебург (бранител на пехарот), Ал Калеј (Азиски шампион), Таубате (Јужно-американски шампион), ПСЖ - Вајлд карта. 
Остануваат уште две празни места, за шампионот на Северна Америка и Кариби и за шампионот на Океанија). 
 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk