Денеска, финале на “Марко Божиновски“

Комплетиран е и вториот натпреварувачки ден од третото издание на меморијалниот турнир „Марко Божиновски“ што се одржува во Скопје. 
Првиот финалист е Алкалоид, бранителот на трофејот кој синоќа славеше победа над Морнар (25-23) и го освои првото место во групата пред црногорскиот тим, Струга и Бутел Скопје. 

Во исчекување на конечниот резултат од дуелот меѓу Коњух и Вардар, речиси е извесно дека во финалето ќе играат Алкалоид и Коњух, а во мечот за третото место Е. Пелистер и Морнар. 


РЕЗУЛТАТИ:
14. јуни 2024
Бутел – Алкалоид  24-35
Одорхеи – Коњух  19-29
Пелистер – Вардар 31-24
Морнар – Бутел 41-34
Алкалоид – Струга  29-22

15 јуни 2024
Одорхеи – Вардар  24-32
Коњух – Пелистер  32-27
Струга – Бутел 29-30
Алкалоид – Морнар  25-23
Одорхеи - Пелистер  28-41

16 јуни 2024
Струга – Морнар 27-26
11:00  Коњух – Вардар
18:00  Mеч за трето место
19.30  Финале

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk