Почна трката за вајлд карта за ЛШ

Европската ракометна федерација објави кои екипи во машка конкуренција побарале вајлд карта за настап во Лигата на шампионите следната сезона. 
Вкупно 12 екипи побарале вајлд карта, а има седум слободни места за Лигата на шампионите следната сезона. Меѓу апликантите е македонскиот првак Пелистер.
Шансите на нашиот првак не се којзнае какви, но нема да го отпишуваме, иако на пример во ЛШ според неофицијалните најави како фаворити ги гледаме следните екипи: Загреб, Порто, Динамо Букурешт, Фредериција, Нант, Сегед и Келце. 
На 19 јуни ќе бидат официјално разгледани апликациите, на 21 јуни официјално потврдени учесниците во Лигата на шампионите следната сезона. 

Сигурни учесници: 

DEN – Aalborg Håndbold
ESP – Barça 
FRA – Paris Saint-Germain Handball
GER – SC Magdeburg
GER – Füchse Berlin
HUN – Veszprém HC
NOR – Kolstad Håndball
POL – Orlen Wisla Plock
POR – Sporting CP

Тимови што побарале вајлд карта:

CRO – HC Zagreb
DEN – Fredericia Håndboldklub
ESP – Bidasoa Irun
FRA – HBC Nantes
HUN – OTP Bank - PICK Szeged
MKD – HC Eurofarm Pelister
NOR – Elverum Håndball
POL – Industria Kielce
POR – FC Porto
ROU – Dinamo Bucuresti
SUI – Kadetten Schaffhausen
SVK – Tatran Presov

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk