Каде ќе се играат ЕП во 2030 и 2032?

Европската ракометна федерација ги доби апликациите за организација на ЕП 2030 и 2032 во машка и женска конкуренција. 
Неколку држави иразија подготвеност за организација, а добрата вест за сите ракометни фанови е што нема скандинавски кандидати за домаќини освен Данска која се појавува како коорганизатор со уште два нескандинавски партнери. 

Номинации за ЕП 2030 мажи
Чешка/Полска/Данска 
Хрватска
Номинации за ЕП 2030 жени
Турција
Номинации за ЕП 2032 мажи
Турција
Германија/Франција
Хрватска
Номинација за ЕП 2032 жени
Германија/Данска/Полска

 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk