ЛШ ЖЕНИ: Почна битка за вајлд карта

foto © EHF/Kolektiff

Женската Лига на шампиони ќе го добие конечниот изглед за следната сезона на 21 јуни, а поделбата на екипите по групи ќе биде шест дена подоцна. 
Ќе се игра по истиот формат, а тоа е 2х8 екипи. 
Во моментов 19 екипи конкурирале, од нив 9 имаат фиксно место, ЕХФ ќе додели 7 валјд карти. Меѓу нив и актуелниот шампион Ѓер. 

ФИКСНИ УЧЕСНИЦИ СЕ:
Есбјерг (Данска), Никобинг (Данска), Мец (Франција), Лудвигсбург(Битенхајм, Германија), ФТЦ (Унгарија), Будуќност (Ц. Гора), Вајперс Кристијансанд (Норвешка), ЧСМ Букурешт (Романија), Крим Меркатор (Словенија)

ЗА ВАЈЛД КАРТА АПЛИЦИРАЛЕ
Подравка (Хрватска), Оденсе (Данска), Брест (Франција), Борусија Дортмунд (Германија), Ѓер (Унгарија), ДВСЦ (Унгарија), Сторхамар (Норвешка), Сола (Норвешка), Рапид (Романија), Глорија (Романија)

 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk