ЕХФ Еуро 2030 ќе се игра во Прага?

Чешката ракометна федерација покажа сериозна заинтересираност за организација на машкото европско првенство во 2030 година. 
Чешка нема да биде сама во обидот да го добие тоа ЕП, туку ќе аплицира заедно со Полска и Данска. Би се играло во неизбежниот Хернинг и Катовице, о, финалниот турнир би се играл во Прага. 
Претседателот на Чешката „хазена“, познатиот поранешен ракометар Андреј Здрахала го потврди планот

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk