Прилеп и Kуманово во Суперлига, Е. Пелистер и Радовиш во бараж

Екипите на Прилеп и Куманово обезбедија директен опстанок во Суперлигата следната сезона, а екипата на Е. Пелистер 2 ќе игра бараж со Радовиш за последното место во најсилната конкуренција следната сезона.
Екипите на Вардар Неготино, Мулти Есенс, Голден Арт, Скопје 2020 и Аеродром следната сезона ќе се натпреваруваат во Првата лига. 

Ова е епилогот по денешните последни натпревари на кои Прилеп го совлада тимот на Е. Пелистер 2 со резултат 31-24, а екипата на Куманово како гостин славеше со 29-27 над Мулти Есенс. 

Следната сезона во Суперлигата ќе се натпреваруваат 12 екипи. Тоа се осумте тима што играат Плејоф, потоа Прилеп, Куманово, најдобриот прволигаш - Бисинов Фруитленд и победникот од бараж мечот меѓу Е. Пелистер 2 и Радовиш. 

КОНЕЧНА ТАБЕЛА
ПЛЕЈ АУТ
 
1.
141112388:323
36
2.
141112355:308
35
3.
141004377:299
33
4.
14806362:37024
5.
14716370:350
23
6.
14518364:345
19
7.
142012329:4106
8.
1400140:140
-11

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk