Ѓер го предаде домашниот трон

Екипата на Ѓер и натаму важи за најсилен унгарски клуб и топ фаворит за освојување на Лигата на шампионите, иако годинава ја загуби доминацијата.
Екипата на Ференцварош ќе ја освои двојната круна. Тие во финалето на Купот го совладаа фаворизираниот противник, а во првенството на едно коло до крајот имаат два бода предност и подобар меѓусебен скор и ја обебзедија шампионската титула. Ференцварош беше првак на Унгарија во 2021, 2015, 2007 сите други шампионски титули од 2005 досега се на Ѓер. 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk