Алкалоид е пионерски шампион на Македонија

Екипата на Алкалоид е новиот пионерски шампион на Македонија. Алкалоид беше најдобриот тим на Фајнал фор турнирот што се организираше во Охрид. 
Во полуфиналето Алкалоид беше убедлив на дуелот со екипата на Аеродром 26-11, додека домашниот Охрид во драматичен меч, на пенали ја совлада екипата на Струга. 
во финалето, Алкалоид го совлада Охрид со 22-19 и беше крунисан во нов првак. 
Ова е втор младински пехар за Алкалоид кој е доминантен сезонава во младинските категории. Претходно, Мулти Есенс во младинска конкуренција стана првак, а кај кадетите, Алкалоид е на Ф4, додека Мулти Есенс ќе игра бараж за пласман на Ф4. 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk