Словенија преку пенали на СП, Грција елиминирана

фото: Delo

Репрезентациите на Исланд, Австрија и Холандија ќе одат на СП по денеска комплетираните реванш бараж натпревари. 
Холандија по киксот во Грција денеска доминираше и имаше речиси цел натпревар комотно водство што на крајот во материјализираше во победа од шест гола, два повеќе од поразот во Кожани.
Најдраматично беше во Швајцарија, каде што Словенија се обидуваше да надополни минус од еден гол. И имаа предност Словенците, но на крајот решаваа пеналите. 
Трагичари, Мануел Зендер и Самуел Зендер, тие двајца не ги реализираа пеналите, додека за Словенија погодија сите четворица. 

РЕЗУЛТАТИ
Исланд - Естонија  50-25 (37-24)
Холандија - Грција 31-25 (27-31)
Австрија - Грузија 37-31 (27-25)
Швајцарија - Словенија 34-38 пен. (27-26)
Чешка - Романија  29-20 (30-31)
17:00  БиХ - Португалија (19-29)
17:00 Србија - Шпанија  (28-32)
17:15  Унгарија - Литванија (33-26)
17;30 Црна Гора - Италија (26-32)
17:30 Словачка - Полска (29-28)
19:00 Македонија - Ф. Острови  (27-34)

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk