Испадна Естонија, денеска жешко низ цела Европа

Следниот противник на официјален меч на репрезентацијата на Македонија, тимот на Естонија е првиот што е елиминиран во бараж квалификациите за СП.
Естонците имаа пех во бараж натпреварот да се сретнат со составот на Исланд и нивната авантура заврши уште во Рејкјавик каде загубија со 25-50, а дома исто така се поразени со 24-37. 
Низ интересни средби има денеска. Несметајќи го дуеот во Скопје, Словенија, Полска, Црна Гора, Холандија се екипи што кикснаа на првите натпревари. 
Жешко ќе биде во Нови Сад каде доаѓа Шпанија, а се чини дека единствено Портиугалија и Австрија мирно чекаат на денешните средби. 

РЕЗУЛТАТИ
Исланд - Естонија  50-25 и 37-24
16:00  Холандија - Грција (27-31)
16:00  Австрија - Грузија (27-25)
16:00 Швајцарија - Словенија (26-27)
16:30 Чешка - Романија - Чешка (30-31)
17:00  БиХ - Португалија (19-29)
17:00 Србија - Шпанија  (28-32)
17:15  Унгарија - Литванија (33-26)
17;30 Црна Гора - Италија (26-32)
17:30 Словачка - Полска (29-28)
19:00 Македонија - Ф. Острови  (27-34)


 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk