Од Фарски во Хановер

Фото: TSV Hannover Burgdorf

Трансферот што неодамна го најавивме, денеска е официјализиран. Десниот бек на репрезентацијата на Фарски острови Вилхелм Поулсен официјално е нов ракометар на германскиот тим Хановер, со двегодишен договор. 

Поулсен во Хановер доаѓа од редовите на данскиот Лемвиг кој испадна од најсилната лига, а доѓа на местото на црногорскиот бек Бранко Вујовиќ.
Црногорецот кој важи е голем талент во Хановер дојде од Келце, а по една сезона самиот побарал раскин на договорот, една година пред истекот. Клубот, прифатил и денеска го промовираше Поулсен. 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk