Кикснаа сите Ју-републики

фото:FIHG

Мундијалот е пред чуден момент и според резултатите од првите бараж натпревари, не е исклучено, на СП што ќе се игра и во Хрватска да нема ниту една репрезентација од републиките од бившата СФРЈ. 
Македонија загуби со седум разлика од Фарски, Србија со четири разлика од Шпанија, БоХ со десет разлика од Португалија, а и Црна Гора се посрамоти и изгуби шест разлика од Италија. Сите овие мечеви се играа на гости. Единствената што играше дома е Словенија, а таа беше минимално поразена од Швајцарија. 

РЕЗУЛТАТИ
Грција - Холандија  31-27 (13-21)
Романија - Чешка  31-30 (15-11)
Ф. Острови - Македонија 34-27 (18-14)
Шпанија - Србија 32-28 (15-14)
Исланд - Естонија  50-25 (26-12)
Грузија - Австрија  25-27 (13-15)
Литванија - Унгарија 26-33 (11-13)
Полска - Словачка  28-29 (15-16)
Словенија - Швајцарија  26-27 (15-12)
Италија - Црна Гора  32-26 (16-15)
Португалија - БиХ  29-19 (14-10)
Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk