Франција ја одбра Данска, Хрватите на Шпанија и Германија

Денеска во Франција со ждрепка беа одредени групите за турнирот на Олимписките игри во Париз. Среќата сакаше по претходното рангирање во шешири вака да ги смести екипите:
Домашната Франција имаше право да одбере во која група сака да игра. И одбраа паметно и во машка и во женска конкуренција. 

МАЖИ:
ГРУПА А: Јапонија, Шведска, Германија, Хрватска, Шпанија, Словенија
ГРУПА Б: Аргентина, Египет, Унгарија, Норвешка, Данска, Франција

ЖЕНИ
ГРУПА А: Шведска, Норвешка, Германија, Словенија, Данска, Кореја 
ГРУПА Б: Франција, Унгарија, Холандија, Шпанија, БразилАнгола 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk