ИХФ ги додели СП 2029 и 2031

foto: ff-handball

Откако Саудиска Арабија одлучи да не се кандидира за организатор на Светско првенство во ракомет, им олесна на европските кандидати, па единственото отворено прашање беше дали Германија и Франција од една, а Исланд, Данска и Норвешка од друга страна ќе бидат домаќини во 2029 или 2031. 
Денеска состанок имаше Советот на ИХФ по кој го го добивме и одговорот:

France/Germany: 2029 IHF Men’s World Championship
Denmark/Iceland/Norway: 2031 IHF Men’s World Championship

Во женска конкуренција исто така немаше драма, па првенствата беа поделени на следниот начин:

Spain: 2029 IHF Women’s World Championship
Czechia/Poland: 2031 IHF Women’s World Championship

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk