Македонија одбра противници за СП 2024!

Фото: РФМ

Ракометната федерација на Македонија во рамки на две години, двапати ќе биде домаќин на Светско првенство во женска младинска конкуренција. 
РФМ беше домаќин на Кадетското Светско првенство во 2022, а сега истите тие девојки, само две години подоцна во јуниорска конкуренција (У20) ќе настапат на мундијал, исто така во Скопје, во салите „Борис Трајковски“ и „Јане Сандански“ од 19 до 30 јуни. 

Македонија како организатор на мундијалот, освен директниот пласман, домашната публикa, познатиот амбиент и терен има уште една голема предност што ја носи домаќинството на СП. 
Тоа е да избере во која група сака да игра. Македонија како екипа од вториот шешир, го почека извлекувањето на групите од 4, 3 и 1 шешир пред да одлучи во која група ќе игра. Таа привилегија ја имаше денеска и ja одбра групата во која ќе игра.  

ИХФ имаше техни

ГРУПИ ЗА ЈУНИОРСКО СП МАКЕДОНИЈА 2024

ГРУПА  „А“:  Романија, Холандија, Бразил, Иран
ГРУПА  „Б“: Швајцарија, Египет, Тунис, Чиле, 
ГРУПА  „Ц“: Унгарија, Кореја, Аргентина, Мексико, 
ГРУПА  „Д“: Данска, Норвешка, Јапонија, Тајван, 
ГРУПА  „Е“: Шведска, Чешка, Кина, Алжир
ГРУПА  „Ф“: Франција, Германија, Шпанија, Валјд Карта
ГРУПА  „Г“: Португалија, Ц. Гора, Гвинеја Узбекистан, 
ГРУПА  „Х“: Ангола, Македонија, Исланд, САД

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk