Како изгледаат шеширите за ЕП 2024?

Завршија квалификациите за ЕП 2024, првото женско ЕП што ќе се игра со 24 репрезентации. Денеска се комплетираа сите учесници, меѓу нив и среќниците Турција, Португалија, Ф. Острови и Словачка кои на ЕП одат како најдобро третопласирани. 


1. ШЕШИР:
Норвешка, Данска, Ц. Гора, Франција, Шведска, Холандија
2. ШЕШИР:
Германија, Шпанија, Унгарија, Романија, Швајцарија, Австрија
3. ШЕШИР:
Словенија, Хрватска, Полска, Србија, Македонија, Исланд
4. ШЕШИР:
Украина , Чешка, Словачка, Турција, Ф. Острови, Португалија

Ќе бидат формирани шест групи со по четири екипи од кои по прелиминарниот дел, 12 репрезентации ќе си заминат дома. 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk