Суперлига: Два дерби за крај на првиот круг

Денеска ќе се одиграат четирите Плејоф натпревари од седмото коло, последното од првиот Плејоф круг на годинешниот шампионат. Ќе останат уште седум кола до крајот, во едно од најинтересните и најизрамнетите првенства досега одиграни.
Денеска во Скопје, на дуел со Алкалоид доаѓа Е. Пелистер. Актуелниот шампион во улога на голем фаворит ќе биде во Автокоманда  со оглед на тоа дека Алкалоид не ги одигра во најдобра форма последните неколку натпревари. 
Многу блиски, речиси формалност ќе биде одбраната на шампионскиот пехар доколку денеска победат битолчани, а многу заплеткано со потенцијал да гледаме драматични натпревари секое коло ќе биде доколку победи Алкалоид. 

Истовремено со дерби мечот во Скопје, кавадарчани го закажаа дуелот со Охрид на свој терен. Овие два клуба пролетва освоија бодови од фаворитите, па сега меѓусебе ќе треба да покажат кој има поголеми шанси во битката за излез во Европа. 
Како и да е, ќе биде жешко и во Кавадарци денеска. 

Линкови за следење на денешните натпревари:
 

СУПЕР МАШКА ЛИГА – ПЛЕЈ ОФ/АУТ – КОЛО 7

06.04.2024 – САБОТА

12:00 часот РК ВАРДАР 1961 – РК БУТЕЛ СКОПЈЕ

16:00 часот РК СТРУГА – РК ПРОЛЕТ 62

17:00 часот МРК КУМАНОВО – РК МУЛТИ ЕСЕНС

18:00 часот ГРК ТИКВЕШ 2014 – ГРК ОХРИД

18:00 часот РК АЛКАЛОИД – РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР – пренос во живо на МРТ

 

П ЕКИПА Н П Р И ДГ ПГ ГР Б
1 РК Еурофарм Пелистер 6 6 0 0 176 145 31 20
2 РК Вардар 1961 6 4 0 2 156 133 23 15
3 РК Алкалоид 6 4 0 2 152 141 11 15
4 ГРК Охрид 6 4 0 2 173 165 8 14
5 ГРК Тиквеш 2014 6 4 0 2 148 139 9 13
6 РК Бутел Скопје 6 1 0 5 132 136 -4 4
7 РК Пролет 62 6 1 0 5 135 162 -27 3
8 РК Струга 6 0 0 6 127 178 -51 0
 

 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk