Алборг одбра германски тренер

Данскиот вицешампион Алборг по спогодбениот раскина на договорот со актуелниот тренер Стефан Мадсен, одлучи од јуни на нивната клупа да биде германски тренер. 
Од поширокиот избор што го имаше, Алборг се реши за Маик Махула (47) тренерот кој што во улога на асистент што како прв тренер од 2012 до минатата сезона беше на клупата на бундеслигашот Флензбург, тим познат и како данска колонија во Германија. 

Маик Махула минатата сезона се раздели со Флензбург по серијата на лоши резултати на клубот и оттогаш е слободен агент. 
Алборг, пак, поголемите успеси со Мадсен како тренер ги имаше пред да дојдат Микел Хансен и Никлас Ландин во екипата. Откако станаа дрим тим, две години по ред не успеваат да освојат ни титула во домашен шампионат, па Мадсен реши една година предвреме да си замине. 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk