ПИК Сегед купи врвен десен бек

Унгарскиот тим ПИК Сегед пролетва ја реализира големата реконструкција на која беше најавена уште на почетокот на сезоната со ангажманот на тренерското дуо Апелгрин - Калман, кое на должност стапува во јуни. 

Ново име во редовите на ПИК Сегед ќе биде десниот бек на норвешкиот тим Колстад и репрезентацијата на Норвешка - Магнус Абелвик Род. 

Овој врвен бек со најголем проблем - чести повреди, најверојатно ќе го истисне од тимот хрватскиот бек Лука Степначиќ, кој пак би требало да заврши во Келце како замена за повредениот Доминик Мате. 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk