ИХФ „дебело“ го казни Бахреин

Репрезентациите на Јапонија и Бахрен се сретнаа во полуфиналето на Азискиот шампионат одржам минатиот месец во Бахреин. 
Победија Јапонците, а нездволните домашни играчи се нафрлија кон судиите, по што интервенираше и полиција, а неколку играчи веднаш беа суспендирани. 
Сега стигна и казната од ИХФ:
Бахрен во следните две години нема да смее да организира никакво натпреварување на континентално или меѓународно ниво.
Знаменосецот на Бахреин на ОИ 2020, Хусаин Ал Сајад е суспендиран 12 месеци, а уште четири ракометари се суспендирани од два до девет месеци. 

 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk