Германија и Франција заедно по СП 2029 и 2031

Германија и Франција со заедничка кандидатура ќе насатапат во април во обид да ја добијат организацијата на машкото СП 2029 или СП 2031. 
Нивни европски противкандидати се Исланд, Данска и Норвешка, исто така ќе аплицираат за двата шампионата, но топ фаворитот за добивање на СП 2029 е Саудиска Арабија. 
Претходно и Швајцарија беше споменувана како трет кандидат заедно со Франција и Германија, но денеска е потврдено дека без Германија и Франција ќе се кандираат без Швајцарија како трет кодомаќин. 

Ова се засега единствените три потврдени номинации за добивање на организацијата на СП 2029 и 2031. 

Одлуката ќе биде донесена во април. 

Германија која во јануари беше домаќин на ЕП, одново ќе аплицира во ЕХФ за добивање на организација на ЕП во 2030 или 2032.

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk