Веспрем украде голман на Бенфика

Мајк Улрих Јенсен, 115 кг и 207 сантиметри висок голман на Бенфика е новиот чувар на мрежата на екипата на Веспрем. Тој во Унгарија доаѓа веднаш и ќе биде на располагање на тренерот Момир Илиќ во натамошиот дел од сезоната.
Овој дански голман беше клучен играч во ланското полуфинале на ЛШ во Келн, на дуелот меѓу Барса и Магдебург. Тогаш бранеше за германскиот тим и ги излуде најдобрите ракометари на Барса, а Магдебург го одведе до финале, а потоа стана и европски првак. 
Потоа се пресели во Бенфика и сега доаѓа во Веспрем. 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk