E. Пелистер доведе пивот од Полска!

Екипата на Еурофарм Пелистер е засилена за уште еден странски играч. Битолчани на ден пред дербито со Вардар објавија дека нивни нов ракометар е полскиот пивот Матеуш Пjеховски.
Пијеховски има 28 години и (најверојатно) нема да го видиме на дербито, неговата промоција е закажана за следната недела.
Тој доаѓа во Битола од екипата на Бешикташ каде што со дојде францускиот ас Седрик Сориндо. Висок е 210 сантиметри, а во кариерата имал свои блесоци како играч на Висла Плоцк, па во 2020 се пресели во шпанскиот Адемар. Потоа играше во Русија, Германија и на крајот во Турција. Пјеховски и е повремен репрезентативец на Полска. 

 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk