ЕП 2024: Денеска мега дерби, Шпанија - Хрватска, Србија - ИсландТретиот натпреварувачки ден сѐ уште е резервиран за натпреварите од првото коло на ЕП. Но, денеска понудата е посебно привлечна затоа што се играат најмалку два дерби меча. 

Шпанија - Хрватска од групата „Б“ и Србија - Исланд од групата „Ц“ се дуелите во фокусот. Сите четири репрезентации имаат високи амбиции и првите меѓусебни ќе покажат кому каде му е местото. 

Натпреварите од ЕП директно се пренесуваат на МТВ и на Арена Спорт каналите. 

ДЕНЕСКА ИГРААТ
Б ГРУПА
18:00  Австрија - Романија
20:30  Шпанија - Хрватска

Ц ГРУПА
18:00  Србија - Исланд
20:30  Ц. Гора - Унгарија

ДОСЕГАШНИ РЕЗУЛТАТИ
А ГРУПА
Франција - Македонија 39-29
Германија - Швајцарија 27-14

Д ГРУПА
Норвешка - Полска  32-21
Словенија - Ф. Острови  32-29

Е ГРУПА
Шведска - БиХ  29-20
Холандија - Грузија  32-29

Ф ГРУПА
Данска - Чешка 23-14
Португалија - Грција  31-24

 

 
Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk