СП: Шпанија во „тесно“ пред решавачкиот меч

Последното коло од групите „2“ и „4“ од главната мундијалска рунда денеска е на програмата на 26 Светско ракометно првенство во женска конкуренција. 
Во групата „2“ познато е дека во 1/4 финалето ќе се пласираат репрезентациите на Норвешка и Франција. Тие вечерва меѓусебе играат меч што во теорија треба им донесе послаб противник во 1/4 финалето. Победникот од овој меч би требало да вкрсти во 1/4 финалето со Чешка или Шпанија, а поразениот ќе оди на дуел со репрезентацијата на Холандија. 
Таква е најреалната симулација, а за таа да биде остварена, Чешка денеска мора да го добие Бразил, а Холандија не смее да загуби од Шпанија. 
Математиките во групата „4“ велат дека ако Чешка победи денеска со Бразил, Шпанија ќе мора да ја добие Холандија со 4 или повеќе голови разлика. Ако Чешка не победи, тогаш на Шпанија и е доволен каков било триумф над Холандија. 
Натпреварите ќе се играат во различни термини, па ќе знаат ракометарките на Шпанија каков резултат им одговара на дуелот со Холанѓанките. 

ДЕНЕСКА ИГРААТ:
12:00  Аргентина - Украина
14:15  Чешка - Бразил (TV Arena Sport 9)
15:30  Ангола - Ј. Кореја
16:30  Холандија - Шпанија (TV Arena Sport 9)
18:00  Словенија - Австрија
20:30  Франција - Норвешка (TV Arena Sport 2)
 
1.
4400149:918
?
P
P
P
P
2.
4400134:1058
?
P
P
P
P
3.
4202109:1164
?
I
P
I
P
4.
4103102:1222
?
P
I
I
I
5.
4103110:1452
?
I
I
I
P
6.
4004101:1260
?
I
I
I
I

 
 
1.
4400149:948
?
P
P
P
P
2.
4301111:986
?
I
P
P
P
3.
4301111:1006
?
P
P
I
P
4.
4202120:1014
?
P
I
I
P
5.
400490:1350
?
I
I
I
I
6.
400484:1370
?
I
I
I
I
Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk