Кои се најдобрите стрелци во Европа?

Заврши есенскиот дел од Европската сезона во која македонските екипи согласно на реалноста не се прославија, па зад четирите клуба што се натпреваруваа во овој дел и вкупно 20 одиграни натпревари, скорот е две победи, едно реми и 17 порази. 

Есенската полусезона е зад нас, а во Европа во овој дел се прославија неколку нови имиња. Емил Мадсен, во моментов играч на ГОГ, а од следната година играч на Кил е Топ стрелецот во ЛШ. Има 22 години и игра на позиција десен бек. Покрај Матијас Гидсел, Данска доби уште еден врвен десен бек. Тој е најдобриот стрелец во ЛШ со 66 гола. 
Целје исто како и нашиот Пелистер има 10 порази од 10 меча. Но, за разлика од Е.Пелистер, Целје доби еден играч за иднина - Митја Јанц. Toj е помладиот брат на играчот на Барса, Блаж Јанц.
Митја има 20 години и игра на позиција централен бек. Во моментов со 65 гоала е втор стрелец.  По нив доаѓа добро познатиот Дика Мем. 

Во Европската лига, за разлика од ЛШ врвот е за ветеран. Анди Шмит игра како во најдобрите денови и со просек од 10 гола по натпревар е најдобриот стрелец во Европската лига. Ќе си имаме проблеми со него на ЕП 2024.
Не е само тој, на второто место на листата на стрелци е Леополд Ноам, 21 годишен и постигна 53 гола досега. И тој е репрезентативец на Швајцарија од екипата на Винтертур и ќе си имаме проблеми и со него на ЕП 2024. Имајте ги предвид овие двајца кога ќе решите ги ставите на кантар Македонија и Швајцарија пред ЕП.

На ЕП ќе играме и против третиот стрелец во Европската лига. Јури Кнор, репрезентативец на Германија, стрелец на 51 гол. 


ЛИГА НА ШАМПИОНИ
1. Емил Мадсен (ГОГ) - 66 гола
2. Митја Јанц (Целје) - 65
3. Дика Мем (Барса) - 60
4. Сандер Сагосен (Колстад) - 59
5. Никлас Екберг (Кил) - 57
6. Марио Шоштариќ (Сегед) - 57
7. Камил Шипжак (ПСЖ) - 57
8. Сигвалди Гудјонсон (Колстад) - 56
9. Арон Менсинг (ГОГ) - 55
10. Себастијан Карлсон (Монпеље) - 53

ЕВРОПСКА ЛИГА
1. Анди Шмит (Луцерн) - 60
2. Леополд Ноам (Винтертур) - 53
3. Јури Кнор (РНЛ) - 51
4. Андриј Акименко (Динамо Б) - 43
5. Винисиус Карваљо (Брага) - 43
6. Тарас Миноцки (Горњик) - 43
7. Стипе Мандалиниќ (АЕК) - 42
8. Абрао Леонардо (Брага) - 39
9. Тобијас Грондал (Елверум) - 39
10. Никлас Киркелоке (РНЛ) - 39

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk